A fogászati szakmai képzésről
Mint sok orvosi szakma, a fogorvossá válás is valódi kihívás: a mások gondozásának és a gyógyítás vágyának kell kombinálódnia erős technikai készségekkel. A fogorvos tudásának megszerzése nem ér véget a diplomaosztóval, folyamatosan tanulnia kell és nyitottnak maradni a tudomány megállíthatatlan fejlődésére, csak így lehet elérni, hogy tudása legjavát adja páciensei elégedettségéért cserébe.
A fogorvos a fog, az íny és az állkapocs patológiájának szakorvosa, aki a szájüreg szöveteinek elváltozásait diagnosztizálja és megfelelően ellátja azokat. Megelőző szerepe, a betegek érzékenyítése a szájhigiéné fontosságára igen jelentős.
A fogorvosi munka szépségére a egy fogászaton találhatsz rá.
Szakirányú továbbképzések elvégzése után specifikus kezeléseket is végezhetnek, mint például a fogszabályozás, parodontológia, gnatológia, stb. A szájsebészek a szükséges szakirányú végzettség megszerzése után műtéti beavatkozásokat is végeznek rendelői, vagy kórházi környezetben, mint például bölcsességfog eltávolítás, vagy hiányzó fog helyére műgyökér, úgynevezett implantátum beültetése.
A fogorvosi végzettséghez szükséges képességek és készségek megszerzéséhez hosszú és fáradtságos út vezet, tanulmányaik az orvostudomány szinte minden ágát érintik, igen összetettek és szerteágazóak.
Kiknek ajánlott a fogorvosi képzés? Milyen tulajdonságokkal és készségekkel kell rendelkezni, ha valaki fogorvos szeretne lenni?
- Erős affinitás, elköteleződés szükséges az orvostudomány irányába
- Kifejezetten szükség van kézügyességre, hiszen a szájban kicsi helyen kell gyakran igen aprólékos munkát végezni, fogkoronákat, protéziseket precízen rögzíteni.
- Fejlett koncentráció és fegyelmezett, türelmes munkabírás szükséges ahhoz, hogy az olykor kellemetlen testtartásban megvalósítható, hosszan tartó kezelések során is tudjon az ellátásra összpontosítani.
- Folyamatos megújulást, alkalmazkodást kíván a szakma, mivel a fogászati technika pár év alatt is nagymértékben fejlődik, és fejlődni fog. Ezért rendszeresen részt kell venni továbbképzéseken, nyitottnak kell maradni a szakmai fejlődésre.
- A fogorvosi team esetleges vezetőjeként, az eredményes, jó hangulatú munka érdekében, a jó csapatszellem és a szolidaritás igénye, a következetes és motiváló ítrányításérzék elengedhetetlen
- A fogorvosi szakmában nem csak azt kell elsajátítani, hogyan kell kezelni a betegeket, hanem bizonyos mértékben jó pszichológusnak is kell lennie, különösen a gyermekek esetén oldani szükséges a kezelésekkel szembeni stresszt és félelmet.
Tanulmányok és képzés dióhéjban
Magyarországon a fogorvosképzés öt éves. Az oktatás első két évében a hallgatók általános alaptárgyakat hallgatnak elsősorban, melyek hasonló tartalommal bírnak, mint az általános karon oktatott anyagok. Emellett, speciális fogászati szakirányú ismereteket is szereznek. Az utána következő évek során a fogorvosi tárgyak száma jelentősen megnő, ami kiegészül számos szaktárgyi gyakorlattal. A tanulmányok elvégzése után fogorvosdoktori diplomát szereznek a diákok, mely után következik a szakorvosképzés. Ezt az időszakot rezidensképzésnek is nevezik és sikeres befejezése után fogszakorvosi oklevelet kapnak a jelöltek. Itt sincs azonban pihenés, a szakorvosok esetében kötelező a folyamatos továbbképzések követése, ami kreditrendszerben valósul meg.